WELCOME TO
Ele - Tech

Tematem przewodnim są porady, informacje, wiadomości.

Automatyka w rolnictwie


Sterownik mikroklimatu, system alarmowy, automatyka do paszociągu, system ważenia paszy w mieszalniku ....

Można pewnie jeszcze sporo wymienić pozostałych urządzeń, którymi warto dobrze zarządzać na swojej fermie.

Zacznijmy od początku, czyli instalacji elektrycznej w naszym budynku

W przypadku budynków nowych, sprawa jest generalnie prosta. Nowe przewody, nowe rozdzielnie elektryczne, nowe zabezpieczenia. Sprawa wydaje się jasna.

    Można się tylko przyjrzeć dokładniej, czy zostały zainstalowane odpowiednie zabezpieczenia przed porażeniem prądem oraz przed przepięciami. Na początku wydaje się, że to zbędny wydatek, nawet pomimo istniejącego takiego obowiązku prawnego, z czasem jednak można dojść do wniosku, że lepiej, żeby "różnicówka" zadziałała szybciej, niż my dotkniemy uszkodzonej instalacji elektrycznej czy danego urządzenia/maszyny.

    Całkowicie odmienny temat dotyczy budynków hodowlanych, można by rzecz, już wiekowych. W tym przypadku instalacje elektryczne często pamiętają czasy, kiedy kupno przewodów związane było z posiadaniem odpowiednich znajomości i koneksji w sklepach, jak teraz się mówi sieci, GS.

   Poniżej przedstawiamy kilka wybranych fotek, z istniejących jeszcze do tej pory, rozdzielni elektrycznych. Różnie to bywa z ich działaniem, coś tam trochę iskrzy, syczy, w nocy widać działanie prądu, no, ale jakoś to jeszce działa.

    Takie przypadki jeszcze dosyć często są spotykane w budynkach inwentarskich. I tak naprawdę to trudno się dziwić, może nie było potrzeby wymiany na nowszą instalację, może brak czasu, pieniędzy. Przyczyn zawsze można kilka znaleźć.

    Dopóki używane były stare urządzenia, nie było potrzeby podłączać nowych instalacji, sterowników, itp, to jeszcze jakoś to funkcjonowało.     Tylko jak do takiej rozdzielni podłączyć jakiekolwiek nowe urządzenie, gwarantując poprawność tegoż podłączenia????

W przypadku na przykład wentylacji, powinniśmy być pewni, że w każdych warunkach będzie ona pracować prawidłowo. W sytuacji, gdy jest na zewnątrz bardzo gorąco, załączą się wszystkie wentylatory, i być może pompa do systemu chłodzenia. Wzrośnie więc pobór prądu przez cały system.


   Co się dzieje w takim przypadku, przy słabych połączeniach w rozdzielni elektrycznej????

W najlepszym przypadku, jeśli nie jest za późno, wzywany jest serwis do naprawy czy to całej instalacji elektrycznej, czy też tylko do wentylacji.

Jeśli w porę nie spostrzeże się problemu, przyjedzie obsługa do odbioru martwych zwierząt.

Podajniki paszowe - zadawanie paszy, podajnik spiralny czy koralikowy?Podajnik spiralny, paszociag

Podajnik spiralny (paszociąg) składa się z kilku podstawowych elementów. Są nimi: silnik z przekładnią, ostatni zsyp, nazywany także skrzynką kontrolną, rury plastikowe, spirala, kosz zasypowy.

Kilka wybranych zdjęć instalacji podajników paszowych u Klientów.

zawieszenie napędu podajnika spiralnego    Zawieszenie napędów podajników spiralnych

zsyp potrójny    Możliwość załadunku paszy z trzech różnych silosów.


dwa podajniki obok siebie    Dwa podajniki paszowe obok siebie umożliwiają podawawnia dwóch rodzajów paszy


podłączenie podajnika do mieszalnika     Jak najprościej podłączyć silobut podajnika paszowego do mieszalnika? Oto przykład.


podajnik do dwóch mieszalników    Jeden podajnik paszowy, z możliwością zasypywania z dwóch mieszalników


jeden mieszalnik, dwa podajniki    Dzięki takiemu rozwiązaniu, z jednego mieszalnika można zasilać dwa różne podajniki paszowe.


dwa stojaki na silobuty    W tym przypadku dwa niezależnie silobuty, od dwóch różnych mieszalników.


przedłuzenie silosu    W tym przypadku dwa niezależnie silobuty, od dwóch różnych mieszalników.


kosz zasypowy podwójny    Z jednego zbiornika można załadować dwa podajniki paszowe. Ciekawe rozwiązanie.Podajnik koralikowy, paszociag koralikowy

Podstawową różnicą pomiędzy paszociągiem spiralnym a paszociągiem koralikowym jest to, że tym ostatnim można połączyć różne punkty zsypu, niezależnie od ich wspólnego położenia.

Paszosciąg spiralny, generalnie, powinien być ułożony w linii prostej. Oczywiście, stosuje się łuki, ale cała linia powinna być w miarę możliwości prosta.
Paszociąg koralikowy wykorzystuje się tam, gdzie jest dużo zakrętów, gdy trzeba zostawić przejazd pod podajnikiem dla np. maszyn rolniczych, itp.

Cały podajnik koralikowy składa się z kilku stałych elementów. Są nimi: jednostka napędowe, kosz zasypowy, zsypy do karmików, rury oraz zakręty (łuki).

napęd paszociągu koralikowego    Napęd podajnika koralikowgo. Jednostak napędowa wyposażona w dwa czujniki.


kosz zasypowy do koralika    Przykład kosza zasypowego do silosu i paszociągu koralikowego.


zsyp do karmika    Jeden z wielu możliwych do zastosowania zsypów do podajnika koralikowego.


zsyp automatyczny    System bardziej zaawansowany, zsyp automatyczny.


zakręt podajnika koralikowego    Zakręt/łuk podajnika koralikowego. Odejście w górę.


zarkęt podajnika koralikowego    Zakręt/łuk podajnika koralikowego. Odejście w górę.


zsypy w podajniku koralikowym    Przykładowe zsypy w podajniku, podwójne.zsypy w podajniku koralikowym    Przykładowe zsypy w podajniku, podwójne.montaż napędu    Przykładowy montaż napędu.montaż napędu podajnika koralikowego    Przykładowy montaż napędu.montaż koralika    Przykładowe podpięcie do silosu.trzy podajniki z siolosami    Podłączenie z trzema silosami.połączenie spirali z koralikiem    Połączenie spirali z koralikiem.Silosy paszowe, podłączenie do podajników / paszociągów spiralnych, koralikowych.

Na rynku można spotkać wiele rodzajów silosów paszowych. Używane są wewnątrz, i na zewnątrz budynków.

W wielu przypadkach można też zastosować małe zbiorniki, które montuje się na stropie. Ma to oczywiście swoje wady, chociażby niewielkie rozmiary, ale w wielu przypadkach takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.

Dlatego też, przed podjęciem decyzji o kupnie, warto rozważyć wszystkie możliwe opcje. Może się okazać, że ostateczne, optymalne rozwiązanie znacznie rózni się od pierwotnych założeń. W razie wątpliwości, można się z nami skontaktować.

silos na paszę       Skąd można pobierać paszę? Chociażby z takiego silosa.


silos do paszy    Skąd można pobierać paszę? Albo takiego.


silos BIN    Klasyka silosów na polskim, i nie tylko, rynku rolniczym.


kosz na paszę    Kolejne rozwiązanie, jeśli nie potrzeba dużych pojemności. Tanie i łatwe do samodzielnego montażu


silos i mieszalnik    Podłączenie mieszalnika z silosem. Na zdjęciu można także zauważyć, jak zaoszczędzić dwa zakręty przy paszociągu koralikowym.


schemat podajnika    Przykład podłączenia motoreduktora do podajnika paszowego, z wykorzystaniem czujnika elektornicznego.


schemat podajnika    Przykład podłączenia motoreduktora do podajnika paszowego, tylko z czujnikiem mechanicznym, klapkowym.

Chłodzenie wysoko i nisko ciśnieniowe

Poniższe zdjęcia przedstawiają wybrane elementy systemów chłodzenia. W okresie letnim jest to jedyny sposób, aby realnie obniżyć temperaturę w danym budynku.chłodzenie     Chłodzenie wysokociśnieniowe, nad wlotami unosi się drobna mngiełka. Zdjęcie z targów.

Chłodzenie za pomocą paneli celulozowych.

panle chłodzące System ten opiera się na procesie parowania wody w panelach, wykonanych ze specjalnie uformowanego, impregnowanego papieru celulozowego. Wyższa temperatura i niższa wilgotność względna zapewnia lepszy efekt schłodzenia powietrza, ponieważ proces parowania jest wtedy dużo łatwiejszy. Znajdujące się w panelu precyzyjnie krzyżujące się wyżłobienia powodują, że panel charakteryzuje się wysoką efektywnością parowania i nie stanowi oporu dla przepływającego powietrza.

Charakterystyka produktu:


obudowa ze stali nierdzewnej,
zbiornik na wodę z pływakiem utrzymującym wymagany poziom wody,
pompa recyrkulacyjna zapewniająca stały dopływ wody do panelu,
standardowe wymiary: 2000 x 1080 x 350 mm,
dostępne różne rozmiary (również na zamówienie).

Zalety produktu:


wkłady celulozowe odporne na grzyby i pleśnie,
wysoka skuteczność chłodzenia,
prosta konstrukcja i montaż,
niskie zużycie wody.NOWOŚCI & WYDARZENIA


Zabezpieczenie przed zalaniem
Jak zabezpieczyć hodowlę przez zalaniem z powodu np. urwania smoczka, poidełka, zaworu..., jest tutaj - KZW 2

20-23 września 2013 Bednary
Największa wystawa rolnicza w Polsce.

WYBRANE PROJEKTY

wrzesień, 2012
System pięciu silosów, załadunek paszy od góry, podajnik 125mm, odejście 75mm. W projekcie zastosowany został unikatowy system zsypów.
pażdziernik, 2012
Automatyczny system zadawania paszy, sterowanie symulataniczne, zawory pneumatyczne.
kwiecień, 2013
Wymiana mocno wiekowej rozdzielni elektrycznej. Skrzynki żeliwne powędrowały na swoje miejsce, pozostały rozdzielnice Hensel.
Lipiec, 2013
Systemy chłodzące. W upalne dni bywa zbawieniem dla zwierząt.
Lipiec, 2013
Maszyna do przesypywania ziarna.
Jesień, 2014
Wyposażenie firmy Big Dutchman.