WELCOME TO
Ele - Tech

Tematem przewodnim są porady, informacje, wiadomości.



Oszczędzanie energii


Czy jesteśmy świadomi, ile można zaoszczędzić energii dzięki prawidłowemu używaniu urzadzeń w naszym mieszkaniu???

W serwisie znajdą się porady związane głównie z energią elektryczną, jednakże postaramy się także śledzić rozwiązania, jak oszczędzać na innych mediach.

Prąd coraz droższy, a my płacimy mniej za rachunki

Nieprawdopodobne - a jednak jest to możliwe

Rachunki za energię można zmniejszyć nie tylko poprzez podwyższenie standardu energetycznego domu.
Spore oszczędności możemy uzyskać zupełnie za darmo, zmieniając tylko codzienne nawyki. Racjonalne gospodarując energią elektryczną, zmniejszamy wydatki na prąd aż o 20 %, a przy tym chronimy środowisko. Jak to zrobić?

    Uwaga: poniższe przykłady pochodzą z różnych stron internetowych, osób prywatnych oraz firm związanych z energetyką, np. przedsiębiorstw dostarczających energię elektryczną. Po więcej informacji zapraszamy bezpośrednio do odwiedzenia stron danych spółek, gdzie z pewnością znajdą Państwo więcej przydatnych informacji.
Po każdym przykładzie umieszczony jest link bezpośrednio do danej strony.

    Oto kilka zasad energii w domu:

A, A++, A+++

Jeśli jesteśmy w trakcie kupna sprzętu, wybierajmy ten o możliwie najwyższej klasie energetycznej (A lub A+)

Lodówka i zamrażarka

Kupując chłodziarkę albo zamrażarkę, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na to, aby urządzenie było w najwyższej klasie energetycznej (od A do A++).

Klasy energetyczne dla lodówek i zamrażarek określa zużycie energii danej lodówki w stosunku do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo, urządzenie klasy A zużywa ok. 55% , E ok. 100-110%, a G ponad 125% standardowego zużycia energii elektrycznej.



Warto sprawdzić, czy kupowane urządzenia posiadają następujące funkcje:

    Systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, pozwalające na bezobsługowe utrzymywanie chłodziarek i zamrażarek w czystości (brak oblodzonych ścianek przyczyniających się do pogorszonej wymiany ciepła). Systemy te mogą zaoszczędzić nawet do 20% energii.
    Systemy półek i szuflad przeznaczonych do przechowywania produktów w odpowiednich warunkach temperaturowych.
    Funkcje automatycznego podnoszenia temperatury w chłodziarce podczas opuszczania domu, tzw. "Holiday".
    Funkcje kontroli otwartych drzwi. Powodują one włączenie sygnału alarmowego, przy kilkuminutowym otwarciu drzwi oraz całkowite wyłączenie urządzenia przy kilkudziesięciominutowym otwarciu drzwi.

Uwagi przydatne przy użytkowaniu sprzętu chłodzącego:

  1. Nie umieszczać urządzeń chłodzących w ciepłych pomieszczeniach, zwłaszcza w pobliżu kaloryferów, grzejników, pieców lub w miejscach silnie nasłonecznionych.
  2. Ustawić odpowiednią temperaturę - w chłodziarce od 6°C do 8°C a w zamrażarce - 18°C.
  3. Otwierać lodówkę lub zamrażarkę tylko na tak długo, jak to jest potrzebne. Jeżeli drzwi chłodziarki są otwarte dłużej, do chłodziarki dostaje się zawilgocone powietrze zewnętrzne, które musi być wydalone. W przypadku zamrażarek wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.
  4. Żywność, która ma być z powrotem umieszczona w chłodziarce (np. po odkrojeniu potrzebnej części), powinna jak najszybciej do niej wrócić, zanim się ogrzeje.
  5. Produkty z zamrażarki rozmrażać w lodówce, ponieważ pochłaniają one ciepło jej wnętrza i w efekcie lodówka zużyje mniej energii.
  6. Myć chłodziarkę regularnie wodą z łagodnym detergentem. Chłodziarki, które nie mają funkcji odmrażania, należy regularnie odmrażać. Warstwa lodu nie może być grubsza niż 10 mm.
  7. Dbać o czystość uszczelki na drzwiach. Jej szczelność można sprawdzić przy pomocy kartki papieru - łatwo przesuwająca się kartka pomiędzy drzwiami a lodówką sygnalizuje konieczność wymiany uszczelki.
  8. Opuszczając dom na dłużej, temperaturę w chłodziarce można podnieść o kilka stopni. Jeśli wyjazd jest dłuższy niż 2 tygodnie, wyłączyć zupełnie urządzenie, pozostawiając uchylone drzwi w celu uniknięcia pojawienia się pleśni.
  9. Nie wkładać ciepłych czy gorących produktów do lodówki, ponieważ ciepło zawarte w produktach musi zostać wydalone przez urządzenie na zewnątrz, co prowadzi do nadmiernego zużycia energii. Gorące produkty pozostawić na zewnątrz do czasu ostygnięcia, czyli do osiągnięcia temperatury pokojowej. Szacunkowo jeden litr wody o temperaturze 50°C wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej, niż ten sam litr wody o temperaturze pokojowej 20°C, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6°C.
  10. Pamiętać, aby umieszczać poszczególne rodzaje produktów w odpowiednich strefach temperaturowych (półkach). Uniknie się w ten sposób niepotrzebnego chłodzenia niektórych produktów.
  11. Z porównania zużycia energii elektrycznej przykładowych: lodówki, zamrażarki i lodówko-zamrażarki (o zbliżonej pojemności netto) wynika, że mniejsze zużycie energii ma lodówko-zamrażarka (~1,2 kWh/dzień), niż wolnostojące: lodówka i zamrażarka (oba urządzenia ~1,89 kWh/dzień).

Więcej informacji na stronie firmy Energa

Żarówki energooszczędne

Do pomieszczeń, w których długo pali się światło w ciągu dnia, należy wybrać żarówki energooszczędne. Są droższe, ale znacznie bardziej trwałe.
Warto pamiętać, że najwięcej energii zużywają one podczas zapalania, więc częste ich gaszenie wcale nie jest ekonomiczne. Natomiast żarówki tradycyjne lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których zapala się światło często, ale na krótko (np. łazienka).
Oświetlenie ogólne korzystniej zastąpić oświetleniem punktowym, i możliwie najdłużej wykorzystywać światło dzienne.
Bardziej opłaca się zainstalować jedną żarówkę 100W, niż 2-3 40 lub 60W.



Pralka

Przed zakupem nowej pralki warto:

Wybrać pralkę o najwyższych klasach energetycznych.
Pralka powinna posiadać:
   Funkcję automatycznego ważenia wsadu oraz doboru ilości wody do prania.
   Funkcję zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy.
   Funkcję krótkich programów pozwalających na szybkie i energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy.



Przy korzystaniu z pralki należy pomiętać o :

  1. Jeżeli to możliwe, uruchamiać pralkę tylko wtedy, kiedy jest zgromadzony pełny ładunek prania. W przeciwnym przypadku marnotrawi się energię elektryczną i wodę. Instrukcje obsługi pralek informują szczegółowo o maksymalnym załadunku, podając ciężar rzeczy przeznaczonych do prania w stanie suchym. Dwa prania z niepełnym ładunkiem, to większe o 35% zużycie energii elektrycznej.
  2. W wielu przypadkach pranie wstępne nie jest konieczne, podobnie jak pranie w najwyższej temperaturze. Jeśli zrezygnuje się z nich, cykl prania przebiegnie szybciej i zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze. Zatem z funkcji prania wstępnego należy korzystać tylko w przypadku rzeczy mocno zabrudzonych.
  3. Korzystać z programów ekonomicznych.
  4. Pranie należy robić jak najczęściej w niskich temperaturach i przy użyciu programów "krótkich".
  5. Jeśli są w domu dwie taryfy energetyczne, to opcja opóźnionego startu pralki pozwoli na znaczne oszczędności.

Więcej informacji na stronie firmy Energa

Zmywarka

Wbrew powszechnym opiniom stosując zmywarki do naczyń oszczędza się wodę oraz energię potrzebną do podgrzania wody. Oszczędność czasu jest ewidentna.

Dodatkowo stosując zmywarki znacznie dokładniej umyte są naczynia, mając pewność, że wszelkie bakterie zostały zniszczone. Przy zakupie zmywarki należy pamiętać o klasie energetycznej oraz zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada zaawansowane funkcje:

   Funkcja automatycznej kontroli czystości wody umożliwiająca zmniejszenie zużycia wody świeżej.
   Wymiennik ciepła - zaawansowane rozwiązanie pozwalające na odzyskanie ciepła ze zużytej gorącej wody i ogrzanie świeżej wody dostarczanej do urządzenia - pozwala to zaoszczędzić energię potrzebną do podgrzania wody. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, przydatne zwłaszcza w zastosowaniach dużej gastronomii.

Uwagi przydatne przy użytkowaniu:

  1. Zmywać rzadziej, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%.
  2. "Krótki program" pozwala na ograniczenie czasu zmywania i zmniejszenie poboru energii.
  3. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza nie tylko wodę, ale i energię elektryczną. Można go stosować do niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku.
  4. Jeśli jest w domu możliwość korzystania z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd, to opcja opóźnionego startu zmywarki pozwoli na znaczne oszczędności.
  5. Zmywarka z zapisem na etykiecie _ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala zaoszczędzić 30% energii elektrycznej poprzez skrócenie cyklu suszenia.

Więcej informacji na stronie firmy Energa

Żelazko

Nie zostawiać na długo włączonego żelazka - aby utrzymać stałą temperaturę wyznaczoną przez termostat, będzie zużywało niepotrzebnie mnóstwo prądu.
Jedno dłuższe prasowanie w tygodniu jest tańsze od kilku krótszych wykonywanych codziennie, ponieważ dużo energii zużywa się tuż po włączeniu, w celu nagrzania zimnego żelazka.



Ekspres do kawy, czajnik elektryczny

Po przegotowaniu kawy warto przelać ją do termosu i wyłączyć ekspres. Ta prosta czynność także pozwala zaoszczędzić energię.
Ekspres do kawy ze zintegrowanym termosem też utrzymuje temperaturę bez dodatkowego zużycia energii.

Czajnik elektryczny powinien być z płytką grzewczą zamiast spiralnej grzałki. Dzięki temu można ugotować mniejszą ilość wody, np. na jedną herbatę, podczas gdy w czajnikach ze spiralną grzałką należy zagotować minimum pół litra wody jednorazowo, aby grzałka była cała przykryta wodą.
Należy regularnie usuwać kamień z powierzchni grzejnych czajnika.



Kuchenka, piekarnik

Wybierając kuchenkę elektryczną należy pamiętać że:

Różne rodzaje płyt grzejnych do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii: Płyta elektryczna żeliwna wykazuje się wyjątkowo niską sprawnością rzędu 55%, elektryczna ceramiczna - sprawnością rzędu 60% oraz indukcyjna - 90%. Sprawność bezpośrednio wpływa na zużycie energii.

Zmienna strefa grzania palników umożliwia gotowanie w garnkach o różnych średnicach dna.

Uwagi przydatne przy użytkowaniu:

  1. należy gotować w małej ilości wody w zamkniętych naczyniach; dzięki temu można zmniejszyć zużycie energii o co najmniej 30%.
  2. do potraw o długim czasie gotowania powinno się wykorzystywać szybkowar (zaoszczędzamy w ten sposób 70% czasu i około 40% energii)
  3. garnki, patelnie powinny mieć dno gładkie i dobrze przewodzące ciepło - warstwa spalenizny może powodować nawet dwa razy większe zużycie energii do nagrzania zawartości
  4. wielkość garnka winna być dopasowana do wielkości płyty grzejnej (średnica garnka powinna być o 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej)
  5. można wykorzystać już dostarczoną energię cieplną i wyłączać płytę grzejną już na 10 min. przed końcem gotowania
  6. twierać drzwiczki piekarnika jak najrzadziej, aby uniknąć znaczących strat ciepła; wcześniejsze nagrzanie piekarnika nie zawsze jest niezbędne
  7. Piekarnik z termoobiegiem nagrzewa się natychmiast po włączeniu, co daje oszczędność energii i czasu

Więcej informacji na stronie firmy Energa



Sprzęt RTV

Nie należy zostawiać na dłużej sprzętu RTV, komputera, drukarki w stanie czuwania. Jeżeli pali się czerwona dioda "stand by", urządzenie nadal pobiera prąd.
Na dłuższy czas lub na noc najlepiej wyłączać sprzęt przyciskiem a nie pilotem.
Zastosowanie używacza w monitorze nie zmniejsza istotnie zużycia energii - zaleca się stosowanie funkcji oszczędzania energii.
Nie zostawiać w kontakcie ładowarki do telefonu czy aparatu - choć nieużywana, także zużywa prąd.




NOWOŚCI & WYDARZENIA


Zabezpieczenie przed zalaniem
Jak zabezpieczyć hodowlę przez zalaniem z powodu np. urwania smoczka, poidełka, zaworu..., jest tutaj - KZW 2

20-23 września 2013 Bednary
Największa wystawa rolnicza w Polsce.

WYBRANE PROJEKTY

wrzesień, 2012
System pięciu silosów, załadunek paszy od góry, podajnik 125mm, odejście 75mm. W projekcie zastosowany został unikatowy system zsypów.
pażdziernik, 2012
Automatyczny system zadawania paszy, sterowanie symulataniczne, zawory pneumatyczne.
kwiecień, 2013
Wymiana mocno wiekowej rozdzielni elektrycznej. Skrzynki żeliwne powędrowały na swoje miejsce, pozostały rozdzielnice Hensel.
Lipiec, 2013
Systemy chłodzące. W upalne dni bywa zbawieniem dla zwierząt.
Lipiec, 2013
Maszyna do przesypywania ziarna.
Jesień, 2014
Wyposażenie firmy Big Dutchman.